Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Yaş Aralığına göre Oyuncak Seçimi

Gönderen GülenTilki 14/07/2017 0 Yorumlar Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,Eğitici Oyuncaklar,

Yaş Aralığına göre Oyuncak Seçimi

Çocuk gelişimi ve eğitiminde oldukça önemli bir nokta olan yaş aralığına göre oyuncak seçimi konusunda dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından önemle üzerinde durduğu bir husustur. Her yaşa göre farklılık gösteren oyuncaklar zaman geçtikçe çocuğun gelişim özelliği de göz önünde bulundurularak zorluk ya da kolaylık derecelerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

Yaş Aralığına göre Oyuncak Seçimi nde eğitici oyuncaklar çocukların özgüven duygusunu geliştiren, başarı duygularının desteklendiği türde olması önemlidir. Çok karmaşık, zor bir oyuncak ya da oldukça kolay çözülebilen zeka geliştirici oyuncaklar çocukları olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nenle de yaş aralığına göre oyuncak seçiminde oldukça dikkatli olunmalıdır.

Yaş Aralığına göre Oyuncak Seçimi:

1 yaş oyuncakları: Çevresini keşfetmeye, icatlar çıkarmaya başlayan çocuklara zeka geliştirici oyuncaklar seçilmesi oldukça önemlidir. Özellikle bu dönemde çocuk gelişimi ve eğitimini büyük ölçüde destekleyen farklı boyutları olan bloklar, şekiller ve kutuları birleştirip tekrar dağıtarak farklı inşa şekilleri oluşturması yaş aralığına göre oyuncak seçimi için oldukça idealdir.

2-3 yaş oyuncakları: Bu dönemde çocuklar çevresinde olan her şeyi dramatize ederler. Bu nedenle de zeka geliştirici oyuncaklar arasında dramatik oyunlar içinde kullanılabilecek farklı boyutta olan bebekler, türlü kuklalar, bahçe aletleri, temizlik malzemeleri gibi çocuk gelişimi ve eğitimi üzerinde önemli materyallerdir.

3-4 yaş oyuncakları: Bu dönemde çocukların motor gelişimi artış gösterir. Bu dönmede çocuklar aktif bir şekilde inip çıkmaya, tekerlikli bisiklete binmeye, tırmanmaya büyük ilgi gösterirler. Ayrıca sökülüp tekrar takılabilen, bozulup tekrar yapılan, küçük parçalardan büyük parçalara doğru dizilen küplerle, bloklarla, inşaat malzemeleri vb. oyuncaklar eğitici oyuncaklar olarak tercih edilmelidir.

4-6 yaş oyuncakları: Bu dönemde çocuklar daha çok masa başı aktivitelerde bulunmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle de eğitici oyuncaklar arasında yer alan resim yapma, artık materyallerle şekil yapma, boyama, yapıştırma, kesme, parçalı bilmece birleştirme vb. oyuncaklar çocuk gelişimi ve eğitimi için doğru alternatiflerdir.

6-8 yaş oyuncakları: Yaş aralığına göre oyuncak seçimleri çocuk gelişimi ve eğitimi oldukça önemlidir. Bu nedenle de zeka geliştirici oyuncaklar olarak Paten, hobi setleri, baskı aletler, resim çizme ve boyama kitapları, domino gibi oyuncaklar doğru tercihler arsında yer almaktadır.

 

Yorum Yap