Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Oyuncak Seçimi

Gönderen GülenTilki 20/07/2017 0 Yorumlar Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,

Oyuncak Seçimi

Çocuk gelişimi ve eğitimi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip olan oyuncak seçimi ebeveynlerin kararsız bırakabilmektedir. Hatta çoğu zaman oyuncak seçimi sırasında büyük sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Eğitici oyuncaklar çocukların yaşı ve becerileri göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Çocukların yaşına göre seçilmeyen eğitici oyuncaklar çocukların oyuncaklardan hemen sıkılmasına, başarısız olmaları ya da çok kolay çözülebilme özelliğine sahip olması onların özgüven duygularının gelişimini engellemeye neden olacağından çocuklar ya çok agresif ya da içine kapanık olmalarına neden olacaktır.

Eğitici oyuncaklar arasında yer alan ahşap oyuncaklar da zeka gelişimini desteklemeye, problem çözebilme, farklı çözüm yolları bulmaya, neden-sonuç ilişkisi kurabilmeye yardımcı olacaktır. Ahşap oyuncaklar bulmaca niteliğinde olan küçük parçaları birleştirip tekrar bozmaya ve farklı inşa şekilleri yaratmaya yardımcı olacaktır ki bu eğitici oyuncaklar da çocukların sınırı olmayan hayal dünyalarını geliştirmeye ve kurudukları hayalleri hayata geçirmeye yardımcı olacaktır. Somut düşünebilmeye büyük katkı sağlayan eğitici oyuncaklar çevrelerinde gördüğü her şeyi taklit ederek ve oyunlarına dahil ederek kullanmaya başlarlar. İşte tüm bunları ellerindeki farklı materyallerle oyunlarına dahil etmeyi öğrenirken, eğitici oyuncakların farklı oyun türlerinde kullanabilme becerilerini de geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu da onları gelecekte karşılaştıkları her durumda mantıklı ve hızlı karar verebilme yeteneğine dolayısıyla da başarılı birer birey olmalarına katkı sağlar.

Eğitici oyuncakların çocuk gelişimi ve eğitimi üzerinde oldukça önemli bir yer kapladığını önemle vurgulayan uzmanlar yaşa göre oyuncak seçiminin de aynı öneme sahip olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle ebeveynlerin çocuk gelişimi ve eğitici oyuncak seçimleri arasında ahşap oyuncaklar, sanatsal olan yaratıcı olmalarına yardımcı olacak hobi faaliyetleri, model maketler, spor ve müzik aletleri, baskı setleri tercih edilebilmektedir.

Eğitici oyuncakların oyunlara kazandıracağı dil de oldukça önemlidir. Günlük hayatta karşılaştığı soruların cevabı onların hayal dünyasında kurdukları oyunları eğitici oyuncaklar ile gerçekleştirmeye çalışırlar. Dolayısıyla da çocuklar çevresindeki her şeyi anlamlandırmaya ve oyun dilini oluşturmaya çalışırlar. Çocukların hayatının, dünyasının bir parçası olan materyaller olan oyuncak seçimi için doğru tercihler yapabilmenize yardımcı olan sizin yerinize düşünen Gülen Tilki ailesi olarak çocuk gelişimi ve eğitimine katkıda bulunacak yaşa göre oyuncak seçimi için sizleri sitemizde gezinti yapmaya davet ediyoruz.

 

Yorum Yap