Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Oyun ve Ahşap Oyuncaklar

Gönderen GülenTilki 15/06/2017 0 Yorumlar Eğitici Oyuncaklar,

Oyun ve Ahşap Oyuncaklar

Tarihten bu yana süregelen oyuncaklar; günümüzde son teknoloji ile entegreli bir halde çocuklarımızın gelişimlerine destek olurken, aslında bir nevi kültürümüzü de yansıtıyor. Eski tarihlerde yapılan Lalaş, Pompei kazılarında, minik kılıçlar o dönemin savaş kültürünü yansıtırken, çocukların oynadığı oyunlar hakkında da bilgi vermektedir. Ahşap topaç adı verilen günümüzde döndürülerek oynanan çocuk oyuncağı, tarihte 500 yıl öncesinde kazılardan bulunmuş, günümüze kadar ahşap oyuncak olarak gelmiştir. Psikolog ve araştırmalara göre, Tahta oyuncak ve diğer oyuncak çeşitleri; eğlenme amacı ile çocuklar tarafından oynanan ancak çocuğun kendi kendine öğrenebileceği bilgileri edinmesini sağladığı için çok faydalıdır. Oyunların eğlendirici olma misyonundan daha çok öğretici ve sosyalleştirici tarafına dikkat çeken ünlü araştırmacı Şule Şenol ise oyunu “ruhsal rahatlama “olarak da tanımlıyor. Oyunları; geliştirici özelliği ve merak duygusunu giderebileceği bir aktivite olarak gören pedagog ve uzman doktorlar; yetenekleri ortaya çıkaran, kuralları öğretmeye başlayan bir eğitim sistemi olarak da anlatabilmek mümkün.

Çocuklar niye oyun oynar?

-Oyun oynamak; aslında bilinçli yapılan bir eylem olmayıp, çocuğun çevresindeki nesneleri fark etmesi ve merak etmesi üzerine kurcalama yöntemidir. Kalem ile kumanda ile ilgilenmek ile başlayan sürece, büyüdükçe; oyun kalemleri resim kalemleri eklenerek, çevresindeki gördüğü nesneleri resmetmesi, boyama çalışması yapması gibi şeyler de merakın ilerlemesinden ve karşılanması becerisinin tamamlanmasından kaynaklanıyor.

-Sosyalleşme ihtiyacı: Çocuğun içerisinde yer alan sosyalleşme ihtiyacını oyunlarda sık sık görebiliriz. Gruba lider olmak, paylaşmayı öğrenmek ve aslında beklemeyi öğrenmek gibi bir takım oyunun faydalarından ziyade, en büyük katkısı ise, sosyalleşmenin desteklenmesidir.

Nasıl oyuncak almalı?

Oyuncakların; çocuğun merakını giderebilecek, kolay kolay kırılmayacak, kanserojen gibi maddeler içermeyecek olması, beceri oyunları kategorisinde yer alması çok önemli. Bu amaçla, Tahta oyuncaklar eskiden beri kullanılan, hala günümüzde var olan oyuncaklardır. Fiyatları bakımından diğer oyuncaklara göre ahşap oyuncaklar fiyatları yüksek olmamakla birlikte fiyatına göre dayanıklıdır.

-Montessori oyuncakları tercih edilmeli.

-Merak ettirmeli.

-Sağlam olmalı, onu tehlikeye atmamalı.

-Psiko-motor gelişimini mutlaka desteklemeli

-Yaşına mutlaka uygun olmalı

-Eğitici oyunlar tabiri ile, çocuğun zihinsel gelişimine destek verebilmeli

-Çocuk gelişimi oyuncakları kategorisinde yer almasına özen gösterilmeli.

Çocukların en sevdiği oyuncak: Ahşap Oyuncaklar

Yapısı nedeniyle sağlam ve uzun yıllar boyunca oynanmaya müsait ve çocuğumuzun sağlığını tehlikeye atmayacak bir doğa ürünü olması nedeniyle, aileler tarafından en çok satın alınan üründür ahşap oyuncaklar. Matrioschkası olarak bilinen ahşap bebekler, Rus kültürünü dünya üzerinde yıllardan beri var olmasına neden olmuştur. Ahşap oyuncaklar, kültürlerin var olduğu sürece aktarılmasına da yardımcı olurken çocuğunuzun kendi kültürü ile bağ kurmasına destek olacaktır. Günümüzde en önemli konulardan birisi ise elbette geri dönüşüm. Tahta oyuncaklar diğer oyuncaklara göre geri dönüşümü %100 sağlanılabilen oyuncaklardandır. Antika oyuncakların çoğu, ahşap oyuncak ve tahtalardan oluştuğu da kaçınılmaz bir gerçek.

Kültür, gelenek ve göreneklerimizi yansıtan oyuncaklar arasında en başta gösterilebilen ahşap oyuncaklar; çocuğumuzun gelişiminde önemli bir yer alırken, sosyal ihtiyaçlarını ve sosyal becerilerini geliştirme konusunda da son derece önemlidir. 

Yorum Yap