Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Montessori Yöntemi ve Bilimsellik

Gönderen GülenTilki 13/10/2017 0 Yorumlar Montessori Eğitimi,

Montessori Yöntemi ve Bilimsellik

Montessori, gerçek bir eğitim biliminin temellerini at­maya çalışan öncülerden biridir. Onun yaklaşımı bir "gözlem bilimi" oluşturmaktan ibarettir. Eğitimcilerin ve eğitim süre­cine katılanların tümünün bu yöntemleri öğrenerek yetişme­lerini ve eğitim sürecinin bilimsel kontrollere imkân verecek bir çerçevede gerçekleşmesini istemektedir. "Çocukta fiziksel yaşamın gelişmesini doğal olgular ve deneysel tepkiler olarak göz­leme imkânı okulu insanın psikogenetik incelenmesi için bir bilim­sel kabine alanına dönüştürür."

Bu durumda eğitimcinin bilimin ve bilimsel çalışmanın temelini oluşturan gözlem yapma becerisini geliştirmesi ge­rekmektedir. "Gözlem yapmayı bilmek bilim evrenine gerçek bir adım atmaktır. Çünkü olgular görülemezse, sanki onlar yokmuş gibi kabul edilirler. Bilgin kişinin ruhu gördüğü şeye tutkulu bir biçimde ilgi göstermesiyle oluşur. Görmeye başlayan kişi ilgilen­meye başlar ve bu ilgi bilgin kişinin anlayışını meydana getiren motor güçtür."

Montessori hareketinin temelinde çocukların davranış­larını gözleme, gözlem sonuçlarına göre değişik uygulama­lar tasarlama ve hayata geçirme durumu söz konusudur. Önce çocukların yönelimleri belirlenmekte ve bu yönelimler doğrultusunda bir çalışmaya başlamalarına yardımcı olun­maktadır. Çocuklar, çalışmalarını kendilerine uygun süre­lerde ve tekrarlarla tamamladıktan sonra kendi seçecekleri yeni bir çalışmaya başlamaktadırlar. Çalışmalar aşamalı bir düzen içerisinde yapılandırıldığından, her çalışma sonucu çocuk bir önceki çalışmasına göre daha üst düzeye ulaşmak­tadır. Bu çalışma biçimi, Montessori hareketinin bilimsel bir temele oturduğunu göstermektedir.

Yorum Yap