Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Kart Oyunları ve Faydaları

Gönderen GülenTilki 08/07/2017 0 Yorumlar Eğitici Oyuncaklar,

Kart Oyunları ve Faydaları

Kart oyunları çocukların hafıza geliştirmesinde oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Eğitici kart oyunları çocukların eşleştirmeyi, konsantrasyonu, odaklanmayı, muhakemeyi ve idrak etme yeteneklerini geliştirmeye yarayan yaratıcılıklarını geliştirmeye de katkı sağlayan çok etkili bir zihin jimnastiğidir. Yapılan bilimsel açıklamalara göre insanlar bir ömür boyunca yalnız beyinde bulunan nöronların birkaçını kullanabilirken hafıza oyunları olarak adlandırabileceğimiz kart oyunları sırasında bir anlık kullanılan nöron sayısı milyon ya da trilyon kullanıldığı belirtilmektedir.  Dolaysıyla da eğitici kart oyunlarının eşi benzeri bulunmayacak bir zihin jimnastiği olarak ifade etmek asla yanlış olmaz.

Kart oyunlarının faydaları arasında görsel hafıza ile algı yeteneğinin gelişimi de bulunmaktadır. Çocuklar kart oyunları ile gördükleri resimleri hatırlama, gördüğünü aklında tutma ve sonrasında da zihinde geri çağırması ile hem görsel hem algı becerisinin gelişmesi için eğitici kart oyunları oldukça fayda göstermektedir. Çocukların özellikle muhakeme yeteneğinin gelişmesine ve idrak etme gibi kavramların geliştirilmesinde kart oyunlarının faydaları arasında yer almaktadır. Eğitici kart oyunları hem bir hafıza oyunudur hem de hafıza gelişimini büyük ölçüde destekleyen bir etkinliktir.

Kart oyunları faydaları olarak değerlendirilecek olan beyin ve hafıza gelişimini birebir destekleyici olduğu da tartışılmaz bir gerçektir. Çocuk kart oyuncakları sırasında edinecekleri kazanımların hepsi sonraki yaşamlarında, gelecekte yetişkin bir birey olduklarında hayat boyu her şartta her koşulda mantıklı düşünebilmeye ve başarıya yöneltecektir.

Çocuk kart oyunları çocuk gelişimi, yaratıcılık, görsel hafıza, dikkat ve hatırlama becerilerinin kazandırması bakımından yararları olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Çocukların yalnızca bilişsel olarak değil tüm gelişimine katkı bulunması da kart oyunları faydaları olarak belirtmek asla yanlış olmaz.

Eğitici kart oyunları çocukların aileleri ile rahatça oynayıp zaman geçirebileceği, dil, dikkat, fiziksel ve duygusal gelişimi arttıran, analitik düşünme becerisini destekleyen türde seçilmelidir. Dolaysıyla da kart oyunları çocukların hem eğlenmesi hem sosyalleşmesi hem de muhakeme gücünü desteklemektedir. Kart oyunları faydaları göz önünde bulundurulduğunda çocuklarımız teknolojiden biraz uzak tutup eğitici, eğlendirici ve faydalı çocuk kart oyunları seçmenin çok önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Yorum Yap