Opencart Kurumsal Grande Türkiye

Beceri Oyuncakları nelerdir?

Gönderen GülenTilki 06/07/2017 0 Yorumlar Eğitici Oyuncaklar,

Beceri Oyuncakları nelerdir?

Eğitici oyuncaklar içinde yer alan beceri oyuncakları çocukların birçok gelişim alanı için destekleyici bir özellik taşımaktadır. Eğitici oyuncaklar çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal, hayal, zeka, dil ve sosyal gelişimine büyük ölçüde destek vermektedir. Beceri oyuncakları olarak da bilinen montessori oyuncakları çocuklarda öğrenme arzusu yaratır. Ayrıca çocukların beş duru organına da hitap eden montessori oyuncakları ile mantıksal, sayısal, sözel, bedensel, görsel vb. alanlarda gelişme en üst düzeye ulaşabilmektedir.

Montessori oyuncakları içinde yer alan ahşap oyuncaklar ile soyut olan tüm kavramaları öğrenmeye, dolayısı ile de duyu organına hitap etmesine yardımcı olur. Beceri oyuncakları, montessori oyuncakları ve ahşap oyuncaklar çocukların botanik, zooloji, coğrafya, sanat, dil ve müzik gibi temel bilgilerin alt yapısını oluşturmaya başlamaktadır.

Beceri oyuncakları çocukların dünyayı keşfetmesine yardımcı olmaktadır. Eğitici oyuncaklar çocukların yaşına uygun olarak hazırlanmakta, dolayısıyla da kullanılan eğitici oyuncaklar onların kullanabileceği büyüklükte ve güvenlikte dizayn edilmektedir. Ayrıca eğitici oyuncaklar olarak da adlandırılabilecek montessori oyuncakları için gerçekçi ve yaratıcı materyaller olduğunu belirtmek de asla yanlış olmaz. Bu oyuncaklar da taşıdıkları bu kadar yararlı özellikleri bakımından da ebeveynler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Montessori oyuncakları aslında ahşap oyuncaklardan oluşmaktadır. Dolayısıyla da bazı ahşap oyuncakların  montessori oyuncakları olduğu bilinmemektedir. Rengarenk parçalardan oluşan ahşap oyuncaklar mavi olan parçanın içine sarı parçaları, sarı parçaların içine yeşil parçaları, yeşil parçaların içine de kırmızı parçaların konması ile eşleşme kavramını oyun esnasında öğrenen çocukların aslında montessori oyuncakları olduğunu pek bilen yoktur.

Beceri oyuncakları evde ailece, yaşıt gurupları ile oynayan çocukların sosyalleşmesinde de katkı sağlamaktadır. Farklı bir şekilde sosyalleşemeyen çocukların montessori oyuncakları sayesinde kendi yaşında olan çocuk grupları ile zaman geçirmeye yardımcı olur.

Eğitici oyuncaklar, beceri oyuncakları ve diğer adıyla da montessori oyuncakları çocuklar için bir amaç olarak değil araç olarak görülmelidir. Çocukların yaratıcılıklarını ön plana çıkarmakta, özgürce deneyim kazanmasına fırsat vermektedir. Ayrıca problem çözme yetenekleri ile değerlendirme yeteneklerinin çok yönlü olması için katkı sağlarken grup kavramını da etkinlik içinde kavramaya büyük ölçüde katkı sağlayabilmektedir. 

Yorum Yap